Інвентаризація


Тема: Інвентаризація
1.Інвентаризація як елемент методу бухгалтерського обліку.
2.Об’єкти інвентаризації на підприємствах.
3.Види інвентаризації.
4.Підготовка і порядок проведення інвентаризації.
5.Оформлення результатів інвентаризації та відображення їх в обліку.

Питання 1. Інвентаризація – це елемент методу бухгалтерського обліку, за допомогою якого здійснюється перевірка і документальне підтвердження наявності та стану матеріальних та інших цінностей, основних засобів та вкладень підприємства, розрахунків і зобов'язань; звірка фактичної наявності з даними бухгалтерського обліку; врегулювання виявлених різниць та відображення результатів інвентаризації в обліку.
Мета інвентаризації відображена в ст.10 Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні”. Відповідно до даної статті підприємства для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність , стан і оцінка.
Основні завдання інвентаризації визначені п.7 Інструкції №69
   Виявлення фактичної наявності основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, цінних паперів та інших грошових коштів і документів та розрахунків.
   Установлення лишку або нестачі цінностей і коштів шляхом зіставлення фактичної наявності з даними бухгалтерського обліку.
   Виявлення товарно-матеріальних цінностей, які частково втратили свою первісну якість, застарілих моделей, а також матеріальних цінностей, що не використовуються.
   Перевірка дотримання умов та порядку зберігання матеріальних та грошових цінностей, а також правил утримання та експлуатації основних засобів.
   Перевірка реальності вартості матеріальних цінностей, що обліковуються  на балансі, сум дебіторської та кредиторської заборгованості, незавершеного виробництва, витрат майбутніх періодів, резервів наступних витрат і платежів.
Питання 2. Суб'єктами інвентаризації є носії прав та обов'язків – державні інститути, структури та підрозділи, що згідно з чинним законодавством мають право контролювати фінансово-господарську діяльність, а також власники та керівники підприємств.
Інвентаризації підлягає все майно, незалежно від його місцезнаходження, і всі види фінансових зобов'язань, тобто об'єктами інвентаризації в системі бухгалтерського обліку є активи і зобов'язання підприємства, в тому числі і на позабалансових рахунках.
Питання 3. Для проведення інвентаризаційної роботи на підприємствах за розпорядчим документом керівника (п.11.1 Інструкції №69) створюють:
-   Постійно діючі інвентаризаційні комісії
-   Робочі інвентаризаційні комісії. (створюються на підприємствах, де через великий обсяг робіт проведення інвентаризації не може бути забезпечене однією комісією).
Інвентаризаційний процес на підприємстві умовно можна поділити на такі етапи:
·         Підготовка до інвентаризації
·         Проведення інвентаризації
*Оформлення результатів інвентаризації, їх затвердження та відображення в обліку.
Випадки обов'язкового проведення інвентаризації
   Передавання майна державного підприємства в оренду, приватизації майна   державного підприємства, перетворення державного підприємства в акціонерне товариство;
   Передавання підприємства та їхніх структурних підрозділів у підпорядкування іншій організації;
   Ліквідації підприємства;
   При колективній матеріальній відповідальності у разі зміни керівника колективу, за вимогою хоча б одного члена колективу;
   Установлення фактів зловживань, крадіжок або псування цінностей;
    Припису судово-слідчих органів;
   Продажу підприємством об'єктів необоротних активів;
   Переоцінки майна;
   Зміни матеріально-відповідальних осіб;
   Перед складанням річного бухгалтерського звіту, крім інвентаризації будівель, споруд та інших нерухомих об'єктів основних фондів, що може проводитись один раз в три роки, а бібліотечних фондів – один раз у п'ять років;
   Техногенна аварія, пожежа чи стихійне лихо.
Проведення інвентаризації
   Інвентаризація проводиться в присутності матеріально-відповідальної особи за кожним місцем зберігання цінностей.
   Дані інвентаризації про наявність цінностей ( із зазначенням назви, номенклатурного номера, одиниць виміру і кількості фактично виявлених натуральних одиниць) записуються до інвентаризаційного опису.
   Кожна сторінка опису підписується всіма членами комісії і матеріально-відповідальною особою.
   В кінці кожної сторінки цифрами і словами записується загальна сума натуральних одиниць, відображених на даній сторінці.
   На останній сторінці інвентаризаційного опису матеріально-відповідальна особа підтверджує, що всі матеріальні цінності облічені й відображені в інвентаризаційному описі правильно і повністю.
   Інвентаризаційні описи складаються в необхідній кількості примірників, один з яких вручається матеріально-відповідальній особі.
Питання 4. Оформлення результатів інвентаризації
Остаточні результати проведеної інвентаризації визначають за порівняльними відомостями. В них представляються інвентаризаційні різниці, які виникають між даними бухгалтерського обліку та даними інвентаризаційних описів (фактичними даними).
Інвентаризаційні різниці:
  Надлишок (фактичний залишок перевищує обліковий)
  Нестача (фактичний залишок менший ніж обліковий)
  Пересортування ( встановлюється в разі виконання таких умов:
1) виявлені надлишки та нестачі ТМЦ   однакового  найменування і  тотожної  кількості;
 2) виявлені надлишки та нестачі  утворились в однієї  матеріально-відповідальної особи за  період, що   перевіряється).
При виникненні інвентаризаційних різниць матеріально-відповідальна особа повинна дати письмові пояснення щодо причин їх виникнення.
Свої висновки і пропозиції щодо урегулювання інвентаризаційних різниць комісія оформляє протоколом , в якому мають бути наведені відомості про причини й осіб, винних у нестачах, втратах та надлишках та про вжиті до таких осіб заходи.
При виявлення інвентаризаційних різниць може мати місце нестача матеріальних цінностей в межах норм природного убутку (природних втрат).
 Природний убуток характеризує зменшення ваги матеріальних цінностей внаслідок фізико-хімічних властивостей (усушка, випаровування, утруска, розпилення, вивітрювання, витікання тощо). Нестачі в межах норм природних втрат списуються на витрати операційної діяльності, а понад норму – відносяться на винних осіб, якщо такі виявлені. Якщо винних осіб не встановлено, то нестачі понад норми природного убутку відносять до інших витрат операційної діяльності.
  Відповідно до Інструкції №69 протокол інвентаризаційної комісії, підписаний усіма її членами, повинен бути у 5-ти денний термін розглянутий і затверджений керівником підприємства. Затверджені результати інвентаризації відображаються в бухгалтерському обліку в тому місяці, в якому закінчена інвентаризація, але не пізніше грудня місяця звітного року.
                   Нормативні та регулюючі документи.


: 1. Закон України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996–XIV.
 2. Постанова “Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей” від 22 січня 1996 р. № 116
 3 . Наказ Міністерства статистики України “Про затвердження типових форм первинного обліку” від 29.12.95 р. № 352.
 4. Інструкція з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затверджена наказом МФУ від 11.08.94 р. № 69.
 5. Лист Держкомстату України від 30.01.2003 р. № 03 – 04-05/184.
Контрольні запитання і завдання.
1.У чому суть та значення інвентаризації?
2.Які є види інвентаризації?
3. Хто проводить інвентаризацію?
4. Як проводиться інвентаризація?

     Проблемні питання.

1.Яка необхідність проведення інвентаризації?
2.Чому не входить до складу інвентаризаційної комісії матеріально відповідальна особа?
3. Як визначити лишки чи нестачі при інвентаризації7
4. Чому не завжди списують природні втрати  при інвентаризації?

Вправи для самостійної роботи.

Вправа 1.В результаті проведеної інвентаризації виявлено лишки  грошової готівки в касі на суму 2000 грн. Оприбуткуйте цю суму в доходи підприємства та відобразіть на рахунках бухгалтерського обліку.

Вправа 2.На складі  під час інвентаризації виявлено недостачу цукру в кількості 300 кг. У цій недостачі винна матеріально-відповідальна особа, на яку віднесено суму для відшкодування в розмірі 3000  грн. Відобразіть результат інвентаризації на рахунках бухгалтерського обліку.

Вправа 3.Нестачу цукру, внаслідок замокання, віднесено на  збитки підприємства в кількості 200 кг на суму 2000 грн. Відобразіть результат інвентаризації на рахунках бухгалтерського обліку.

Коментарі