Бухгалтерський облік, його сутність і основи організації.


Тема: Бухгалтерський облік, його сутність і основи організації.

1.Поняття  обліку, його виникнення та етапи розвитку.
2.Вимоги, що ставляться до обліку.
3.Вимірники, що використовуються в обліку.
4.Види обліку.
5.Бухгалтерський облік, його особливості, мета і завдання.

Питання 1. Поняття обліку у широкому розумінні означає спостереження, вимірювання та реєстрацію певних природних і суспільних явищ. Для людей важливим є облік того, що впливає на суспільство, й об'єктом особливої уваги є господарська діяльність, основу якої становить виробництво матеріальних благ.
Господарський облік історично зумовлений; виник і розвивався разом із господарською діяльністю людини. У XV ст. з'явилися перші друковані праці з правил ведення обліку, автором однієї з яких був Лука Пачолі (1445—1515), відомий як родоначальник бухгалтерії. Його книга "Трактат про рахунки і записи" є першою працею з бухгалтерського обліку.
Метою господарського обліку є адекватне відображення фактів господарської діяльності, надання повної і правдивої інформації для прийняття рішень.
Зміст господарського обліку пізнають через його стадії (етапи):
·         спостереження;
·         вимірювання;
·         реєстрацію;
·         групування;
·         узагальнення.
В Україні господарський облік поділяють на 3 види: оперативний, статистичний, бухгалтерський, кожен з яких має свої завдання, об'єкти обліку, способи одержання й обробки інформації, функції.
Оперативний облік використовується для спостереження і контролю за окремими операціями і процесами на найважливіших ділянках господарської діяльності з метою управління ними в міру їх здійснення. Він тісно пов'язаний з контролем, не має певної системи документації, використовує всі вимірники, забезпечує оперативність одержання інформації.
Статистичний облік вивчає і контролює масові суспільно-економічні та окремі типові явища і процеси. При цьому кількісні аспекти статистика досліджує в нерозривному зв'язку з якісним змістом у конкретних умовах місця і часу.
Бухгалтерський облік відображає господарську діяльність підприємств, організацій і установ. Він охоплює всі засоби господарства, джерела їх формування, всі господарські процеси і результати діяльності. Бухгалтерський облік — це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про господарську діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Таке визначення дано в Законі України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 p. № 996-XIV.
Метою бухгалтерського обліку є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан і діяльність підприємства.
Питання 2. Бухгалтерський облік у загальному циклі управління підприємством (планування — облік — аналіз — регулювання) виконує такі функції: інформаційну, контрольну, оціночну, аналітичну.
Інформаційна функція бухгалтерського обліку полягає в забезпеченні інформації про фінансовий стан і діяльність підприємства для потреб внутрішніх і зовнішніх користувачів.
Контрольна функція бухгалтерського обліку полягає в необхідності здійснення методами бухгалтерського обліку контролю збереження та ефективного використання ресурсів, виконання планових завдань, дотримання чинного законодавства й умов угод і контрактів.
Оціночна функція бухгалтерського обліку полягає у вимірі та оцінці ресурсів, визначенні вартості й собівартості виробленої продукції, розрахунку результату діяльності підприємства, його рентабельності. Оцінка є результатом вимірювання й ідентифікації об'єктів обліку.
Аналітична функція бухгалтерського обліку полягає в здійсненні на основі первинних та зведених даних економічного аналізу наявності, стану і руху ресурсів та результатів діяльності підприємства із широким застосуванням економіко-статистичних методів і моделювання.
Для досягнення мети та виконання обліком функцій він має відповідати таким вимогам: порівнянності конкретних показників бізнес-плану та обліку, точності й об'єктивності, ясності й доступності, своєчасності, економічності.
Питання 3. Для відображення господарських засобів і процесів, що здійснюються на підприємстві, їхніх кількісних і якісних характеристик, в обліку застосовують різні вимірники: натуральний, трудовий, грошовий.
Натуральні вимірники забезпечують кількісне і якісне відображення облікових об'єктів в одиницях ваги, об'єму, площі, потужності тощо. Вони мають свої переваги і недоліки. Без натуральних вимірників не можна скласти виробничий план з номенклатури виробів, проаналізувати використання матеріальних ресурсів, балансів. Проте натуральні вимірники можна застосовувати лише для обліку однорідних об'єктів, їх не можна узагальнювати, використовуючи різні одиниці виміру.
Трудові вимірники використовують для визначення затраченої праці в одиницях робочого часу — днях, годинах, хвилинах. За їх допомогою у поєднанні з натуральними встановлюють і контролюють норми виробітку, визначають продуктивність праці, обчислюють фонд робочого часу й оплати праці.
Грошовий вимірник застосовують для узагальнення, обчислення вартості об'єктів обліку. Цей вимірник використовують при плануванні та обліку процесів виробництва й обігу, для визначення результатів і рентабельності діяльності, здійснення розрахунків між підприємствами, організаціями, установами. Як і натуральний, грошовий вимірник має певні переваги і недоліки.
Питання 4. За сферою діяльності бухгалтерський облік поділяється на виробничо-господарський, бюджетний і банківський. За об'єктами обліку, планом рахунків, специфікою ведення ці види обліку істотно відрізняються один від одного.
За обліковими функціями бухгалтерський облік поділяється на фінансовий, податковий і управлінський.
Фінансовий облік — комплексний системний облік майна, господарської діяльності підприємства через суцільне, повне й безперервне відображення господарських процесів за звітний період. Його ведуть відповідно до законодавства країни та міжнародних і національних стандартів бухгалтерського обліку.
Податковий облік — окремий функціональний облік з метою посилення контрольно-аналітичної функції обліку правильності нарахувань та сплати податків.
Управлінський облік — процес підготовки інформації, необхідної керівництву для потреб внутрішнього менеджменту поточної виробничої діяльності підприємства.
Питання 5. Бухгалтерський облік, як і будь-яка інша економічна наука, має свої предмет, об'єкти, суб'єкти і метод (методологію). Наукове дослідження бухгалтерського обліку — це процес цілеспрямованого вивчення об'єкта з використанням наукових методів. Об'єкт — це те, на що спрямована пізнавальна діяльність дослідника, а предмет — власне те, що вивчається і досліджується.
Предмет бухгалтерського обліку в широкому розумінні — все те, що пов'язане з отриманням необхідної інформації про суб'єкт господарювання, його господарську діяльність та ресурси. У вузькому розумінні, предметом обліку є сукупність процедур, пов'язаних з виявленням, вимірюванням, реєстрацією, накопиченням, узагальненням, зберіганням та передачею інформації про господарську діяльність користувачам для прийняття рішень.
Суб'єкт бухгалтерського обліку — це суб'єкт господарювання в особі підприємства, організації, установи, особи тощо. Варто зазначити, що предмет і об'єкти обліку обмежуються рамками суб'єкта господарювання, бухгалтерський облік є локальним процесом продукування інформації про об'єкти обліку, її використання в управлінні підприємством.


Нормативні та регулюючі документи
1.      Конституція України. Прийнята на V сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р.
2.      Закон України "Про підприємства в Україні" від 27 березня 1991 р. № 887-ХІІ.
3.      Закон України "Про господарські товариства" від 19 вересня 1991 р. № 1576-ХІІ.
4.      Закон України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 p. N° 966-XIV.
5.      Закон України "Про державну статистику" від 13 липня 2000 р. № 1922-ІН.
6.      Закон України "Про аудиторську діяльність" від 22 квітня 1993 р. № 3125-ХИ.

Контрольні запитання й завдання
1.      Історія розвитку господарського обліку.
2.      Дайте визначення бухгалтерського обліку та його мети.
3.      Які функції виконує бухгалтерський облік у системі управління підприємством?
4.      Назвіть облікові вимірники та охарактеризуйте специфіку їх застосування.
5.      Дайте порівняльну характеристику фінансового та управлінського обліку.
6.      Диференціюйте бухгалтерський облік за сферою діяльності та обліковими функціями.
7.      Дайте узагальнюючу характеристику системи господарського обліку.
8.      Як можна класифікувати користувачів облікової інформації?
9.      Які інформаційні потреби відповідають кожній групі кори стувачів облікової інформації?
10.  Аргументуйте самостійність бухгалтерського обліку як науки.
11.  У чому полягає зв'язок бухгалтерського обліку з іншими дисциплінами?
12.  Визначте взаємозв'язки бухгалтерського обліку як функції управління.
13.  Назвіть символіку науки бухгалтерського обліку.

Проблемні питання
1.      Чим обумовлений розвиток бухгалтерського обліку?
2.      У чому полягає взаємозв'язок бухгалтерського обліку як науки і практичної діяльності?
3.      Обґрунтування функцій бухгалтерського обліку.
4.      Характеристика ролі бухгалтерського обліку в прийнятті управлінських рішень.
5.      Які перспективи розвитку бухгалтерського обліку?

Вправи для самостійної роботи
Вправа 1. Які з наведених подій охоплюють оперативний, статистичний або бухгалтерський облік:
·        визначення рівня продуктивності праці;
·        вихід працівників на роботу;
·        одержання від постачальника матеріалів;
·        забезпеченість працівників підприємства житлом;
·        рівень температури плавки у печах;
·        за актом ліквідовані основні засоби?
Вправа 2. Визначте види вимірників: гроші в касі — 30 грн; бензин — 100 л; цвяхи — 100 кг; відпрацьований робітниками час — 12 людино-днів; вантажівки — 10 шт.; паливо — 100 грн; лопати — 20 шт.; запасні частини — 80 грн; матеріали — 50 грн; дошки — 50 м3; витрати на ремонт — 40 людино-год.
Вправа 3. Які з перелічених користувачів належать до зовнішніх, а які до внутрішніх: ділові партнери, аудиторські контори, банки, менеджери, покупці й замовники, цільові фонди, фінансові аналітики, власники, інвестори, постачальники, керівники підрозділів, податкові органи, суд, державна статистика, управлінський персонал, працівники підприємства, комісії і комітети Верховної Ради?

Коментарі